Kokį alyvuogių aliejų rinktis?

pateikė Ieva Noreikaite



Tyras, ypač tyras... filtruotas, nefiltruotas... rafinuotas, nerafinuotas...ach kiek techninių terminų, bet ką jie visi reiškia?

Jei pasimetėte interneto platybėse beskaitydami apie alyvuogių aliejų, padėsiu iššifruodama šiuos kelis žodžius dažnai matomus ant alyvuogių aliejaus butelio ir lemiančius alyvuogių aliejaus kokybę.

Mažmeninėje prekyboje galima įsigyti šių 4 rūšių alyvuogių aliejaus:

 

- Ypač tyro aukščiausios rūšies alyvuogių aliejaus (extra virgin);
- Tyro alyvuogių aliejaus (virgin);
- Rafinuoto ir natūralaus alyvuogių aliejaus mišinio arba paprastai pavadinto - alyvuogių aliejaus;
- Alyvuogių išspaudų aliejų.

Pirmosios dvi kategorijos skiriasi alyvuogių aliejaus rūgštingumu, skoniu ir kokybe. Pats geriausias, aukščiausios kokybės ir didžiausios vertės yra ypač tyras (extra virgin) alyvuogių aliejus. Jis yra iš
gaunamas mechaniniu būdu, spaudžiant sveikas alyvuoges, vos per 48 h nuo susinkimo, šaltuoju būdu, žemoje temperatūroje, kad išsaugoti, kuo daugiau gerųjų aliejaus savybių. Tokio aliejaus rūgštingumas yra iki 0.8%. Tyras alyvuogių aliejus (virgin) yra žemesnės kategorijos, pigesnis, sakyčiau mažiau skanus, bet vis dar tinkamas vartoti neapdorotas. Jo rūgštingumas svyruoja tarp 0.8% ir 2%. Tyras aliejus dėl žemesnės kainos yra dažnai rekomenduojamas kepimui, nors sveikiausia kepti visgi yra ant ant ypač tyro aliejaus.

Kai alyvuogių rūgštingumas viršija 2%, jis yra nebetinkama valgyti. Tuomet rafinavimo būdu aliejus yra išvalomas, neutralizuojamas, balinamas, išimamas jo skonis bei kvapas. Rafinuotą aliejų parduoti leidžiama tik sumaišytą su natūraliu, aukštesnės kategorijos. Būtent toks aliejaus mišinys yra dažniausiai parduodamas prekybos centruose su pavadinimu 'alyvuogių aliejus'.

Išspaudų (kauliukų) aliejus yra žemiausios kategorijos, išgaminamas iš kietos masės likusios išspaudus alyvuoges.

Alyvuogių aliejaus filtravimas yra labiau skonio, nei kokybės reikalas.

Nefiltruotame alyvuogių aliejuje lieka tirštos alyvuogių masės, kuri jam priduoda stipresnį skonį, sodresnę spalvą. Tačiau klaidinga manyti, kad filtruojant alyvuogių aliejų, jis praranda naudingas savo medžiagas. Jos tikrai neišsifiltruoja ir aliejuje lieka. Atvirkščia, nefiltruotas aliejus greičiau fermentuojasi, tuo pačiu ir genda. Jo galiojimo laikas yra žymiai trumpesnis. O atidarius butelį, reikia skubėti sunaudoti dėl prasidėjusių oksidavimosi procesų. Būtent dėl šios priežasties, žmonės dažnai klysta manydami, kad alyvuogių aliejų reikia sunaudoti per mėnesį nuo butelio atidarymo. Tai galioja tik nefiltruotam aliejui. Taip pat ant nefiltruoto alyvuogių aliejaus nerekomenduojama nieko kepti, nes aliejuje esantys tirščiai pradės degti.

Alyvuogių aliejaus kategorija ir filtravimo būdas yra 2 pagrindiniai rodikliai, kuriais remiantis reikėtų pirkti alyvuogių aliejų. O apie tai, kas įtakoja alyvuogių aliejaus skonį... alyvmedžių veisles.. regionus.. ir rūgštingumą.. pasakojau praeitą kartą čia

Taigi turint visą reikalingą informacija, belieka išragauti skirtingų gamintojų alyvuogių aliejus ir išsirinkti sau skaniausią :)